| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $708M | $675M | $788M | 5.0% | -10.1% |
| Op. Income | $39M | $34M | $34M | 14.2% | 14.9% |
| Gross Margin | 19.2% | 18.2% | 15.7% | 1.0pp | 3.5pp |
| Net Margin | 0.7% | -3.7% | -2.8% | 4.3pp | 3.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $-0.52 | $-0.47 | 117.7% | 119.5% |
| Free Cash Flow | $147M | -$10M | $95M | 1603.1% | 54.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $708M |
| Cost of Revenue | $573M |
| GROSS PROFIT | $136M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $97M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $669M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | -$35M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $708M |
| Cost of Revenue | $573M |
| GROSS PROFIT | $136M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $97M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $669M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | -$35M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | $123M |
| OPERATING CASH FLOW | $159M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$126M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$133M |
| FREE CASH FLOW | $147M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $273M |
| Inventory | $162M |
| Other Current Assets | $70M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $534M |
| PP&E (Net) | $579M |
| Goodwill | $100M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $79M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $765M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $357M |
| Short-Term Debt | $28M |
| Deferred Revenue | $45M |
| Other Current Liabilities | $229M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $699M |
| Long-Term Debt | $349M |
| Deferred Revenue NC | $100.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $135M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $550M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $843M |
| Retained Earnings | -$635M |
| Treasury Stock | -$28M |
| Accum. Other Comp. Income | -$131M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $50M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $50M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $465M |
| Net Debt | $435M |