| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $700M | $703M | $830M | -0.4% | -15.6% |
| Op. Income | $25M | $18M | $31M | 38.3% | -19.2% |
| Gross Margin | 15.3% | 14.4% | 14.7% | 0.9pp | 0.7pp |
| Net Margin | -0.4% | -0.9% | 1.7% | 0.5pp | -2.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.12 | $0.27 | 53.2% | -120.8% |
| Free Cash Flow | $27M | $34M | -$23M | -23.0% | 216.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $700M |
| Cost of Revenue | $593M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $675M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$800.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $45M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | -$200.0K |
| Purchases of Investments | -$200.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $200.0K |
| Other Investing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$21M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | -$300.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $348M |
| Inventory | $234M |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $635M |
| PP&E (Net) | $742M |
| Goodwill | $86M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $934M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $412M |
| Short-Term Debt | $154M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $192M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $785M |
| Long-Term Debt | $432M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $122M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $641M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $841M |
| Retained Earnings | -$552M |
| Treasury Stock | -$30M |
| Accum. Other Comp. Income | -$117M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $143M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $143M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $694M |
| Net Debt | $683M |