| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $767M | $885M | $744M | -13.4% | 3.0% |
| Op. Income | $26M | $41M | $9M | -36.5% | 190.0% |
| Gross Margin | 15.0% | 16.1% | 11.8% | -1.1pp | 3.2pp |
| Net Margin | -3.2% | -1.0% | -0.1% | -2.2pp | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.50 | $-0.18 | $-0.02 | -177.8% | -2477.3% |
| Free Cash Flow | -$79M | $174M | -$36M | -145.5% | -120.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $767M |
| Cost of Revenue | $651M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $89M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $740M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$42M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $34M |
| EBIT | $500.0K |
| EBITDA | $34M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $34M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$81M |
| OPERATING CASH FLOW | -$51M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | -$300.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | $63M |
| Common Stock Repurchased | -$300.0K |
| Common Dividends Paid | -$100.0K |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $60M |
| FREE CASH FLOW | -$79M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $349M |
| Inventory | $239M |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $642M |
| PP&E (Net) | $774M |
| Goodwill | $86M |
| Intangible Assets | $40M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $85M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $985M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $406M |
| Short-Term Debt | $152M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $174M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $760M |
| Long-Term Debt | $479M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $22M |
| Other Non-Current Liabilities | $122M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $712M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $839M |
| Retained Earnings | -$543M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | -$121M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $155M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $155M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $749M |
| Net Debt | $740M |