| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $132M | $127M | $109M | 4.1% | 21.0% |
| Op. Income | -$18M | -$23M | -$20M | 23.5% | 14.2% |
| Gross Margin | 45.1% | 45.0% | 40.8% | 0.1pp | 4.3pp |
| Net Margin | -19.2% | -24.9% | -34.7% | 5.7pp | 15.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.45 | $-0.56 | $-0.69 | 19.6% | 34.8% |
| Free Cash Flow | $36M | -$18M | $12M | 301.5% | 206.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $132M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $149M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $949.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $734.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $128.0K |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | $22M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$35M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $70.0K |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $323M |
| Short-Term Investments | $105M |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $522M |
| PP&E (Net) | $119M |
| Goodwill | $513M |
| Intangible Assets | $162M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $863M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $99M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $168M |
| Long-Term Debt | $552M |
| Deferred Revenue NC | $29M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $646M |
| TOTAL LIABILITIES | $815M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$494M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$135.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $570M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $570M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $622M |
| Net Debt | $299M |