| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $134M | $132M | $117M | 1.7% | 15.1% |
| Op. Income | -$21M | -$18M | -$18M | -21.8% | -22.2% |
| Gross Margin | 45.1% | 45.1% | 45.7% | -0.1pp | -0.6pp |
| Net Margin | -17.6% | -19.2% | -22.0% | 1.7pp | 4.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | $-0.45 | $-0.46 | 8.9% | 10.9% |
| Free Cash Flow | -$13M | $36M | -$12M | -135.5% | -2.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $155M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $915.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$796.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $15M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $875.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$103M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$93M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $131.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $131.0K |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$97M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $226M |
| Short-Term Investments | $188M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $512M |
| PP&E (Net) | $114M |
| Goodwill | $513M |
| Intangible Assets | $156M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $853M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $103M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $172M |
| Long-Term Debt | $656M |
| Deferred Revenue NC | $26M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $746M |
| TOTAL LIABILITIES | $918M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $922M |
| Retained Earnings | -$475M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $446M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $446M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $735M |
| Net Debt | $509M |