| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $120M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$50M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 45.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | -43.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-32.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $4M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $120M |
| Cost of Revenue | $65M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$52M |
| Income Tax Expense | $66.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$51M |
| EBITDA | -$49M |
| EPS | -$32 |
| EPS Diluted | -$32 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$52M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$84.0K |
| Other Non-Cash Items | $57M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$682.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$679.0K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$64.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $951.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $106M |
| Inventory | $62M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $213M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $451.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $231M |
| Account Payables | $46M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $89M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $180M |
| Long-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue NC | $35M |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $79M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $177M |
| TOTAL LIABILITIES | $356M |
| Common Stock | $332.0K |
| Additional Paid-In Capital | $467M |
| Retained Earnings | -$597M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $231M |
| Total Debt | $135M |
| Net Debt | $101M |