| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $92M | $105M | — | -12.2% | — |
| Op. Income | -$5M | -$10M | — | 46.1% | — |
| Gross Margin | 38.5% | 30.2% | — | 8.4pp | — |
| Net Margin | -9.9% | -12.9% | — | 3.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.97 | $-3.00 | — | 34.3% | — |
| Free Cash Flow | -$12M | $13M | — | -192.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $92M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $98M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $530.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | -$9.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$510.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $66M |
| Inventory | $45M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $90M |
| Other Non-Current Assets | -$72M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $210M |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $80M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $143M |
| Long-Term Debt | $96M |
| Deferred Revenue NC | $44M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $162M |
| TOTAL LIABILITIES | $305M |
| Common Stock | $938.0K |
| Additional Paid-In Capital | $726M |
| Retained Earnings | -$819M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$94M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$94M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $210M |
| Total Debt | $112M |
| Net Debt | $86M |