| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $652M | — | $672M | — | -3.0% |
| Op. Income | $5M | — | $25M | — | -80.8% |
| Gross Margin | 41.9% | — | 42.1% | — | -0.2pp |
| Net Margin | -1.4% | — | 0.7% | — | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $-6.40 | — | $3.20 | — | -300.0% |
| Free Cash Flow | $34M | — | $40M | — | -14.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $652M |
| Cost of Revenue | $379M |
| GROSS PROFIT | $273M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $131M |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $194M |
| Other Expenses | -$118.0K |
| Operating Expenses | $268M |
| Cost & Expenses | $647M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $887.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $46M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$8M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $97.0K |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | -$56M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$48M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $111M |
| Inventory | $100M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $281M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $114M |
| TOTAL ASSETS | $395M |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $93M |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $210M |
| Long-Term Debt | $184M |
| Deferred Revenue NC | $36M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $232M |
| TOTAL LIABILITIES | $442M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $410M |
| Retained Earnings | -$465M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $395M |
| Total Debt | $184M |
| Net Debt | $133M |