| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $672M | — | $681M | — | -1.3% |
| Op. Income | $25M | — | $29M | — | -15.7% |
| Gross Margin | 42.1% | — | 41.1% | — | 1.0pp |
| Net Margin | 0.7% | — | 2.4% | — | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $3.20 | — | $3.20 | — | 0.0% |
| Free Cash Flow | $40M | — | $92M | — | -56.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $672M |
| Cost of Revenue | $389M |
| GROSS PROFIT | $283M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $123M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $182M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $255M |
| Cost & Expenses | $645M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $13.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $672M |
| Cost of Revenue | $389M |
| GROSS PROFIT | $283M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $123M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $182M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $255M |
| Cost & Expenses | $645M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $13.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $42M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$184.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $32.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$96M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$81M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $115M |
| Inventory | $93M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $304M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $47M |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $127M |
| TOTAL ASSETS | $431M |
| Account Payables | $52M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $87M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $206M |
| Long-Term Debt | $238M |
| Deferred Revenue NC | $34M |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $286M |
| TOTAL LIABILITIES | $492M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $386M |
| Retained Earnings | -$457M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $431M |
| Total Debt | $239M |
| Net Debt | $163M |