| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $834M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$21M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 27.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | -5.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-36.80 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$17M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $834M |
| Cost of Revenue | $602M |
| GROSS PROFIT | $232M |
| R&D Expenses | $107M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $127M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $235M |
| Cost & Expenses | $837M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $43M |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | -$37 |
| EPS Diluted | -$37 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$40.0K |
| Other Non-Cash Items | $901.0K |
| Change in Working Capital | $613.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | -$20M |
| Purchases of Investments | -$1.7B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.7B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$115M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$102M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $123M |
| Short-Term Investments | $100M |
| Net Receivables | $114M |
| Inventory | $89M |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $465M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $47M |
| Intangible Assets | $107M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $199M |
| TOTAL ASSETS | $663M |
| Account Payables | $67M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $101M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $215M |
| Long-Term Debt | $160M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167M |
| TOTAL LIABILITIES | $382M |
| Common Stock | $275M |
| Additional Paid-In Capital | $273M |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $281M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $281M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $663M |
| Total Debt | $160M |
| Net Debt | $37M |