| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | $34M | $39M | 8.4% | -4.5% |
| Op. Income | $23M | $22M | $28M | 4.2% | -18.5% |
| Gross Margin | 64.4% | 65.5% | 73.4% | -1.1pp | -9.0pp |
| Net Margin | 61.8% | 64.3% | 72.5% | -2.5pp | -10.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | $0.67 | $1.14 | 4.5% | -38.6% |
| Free Cash Flow | $39M | -$2M | $28M | 2054.3% | 40.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $997.4K |
| SG&A Expenses | $997.4K |
| Other Expenses | -$50.5K |
| Operating Expenses | $946.9K |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $997.4K |
| SG&A Expenses | $997.4K |
| Other Expenses | -$50.5K |
| Operating Expenses | $946.9K |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$2 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$346M |
| Sales/Maturities of Investments | $70M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$277M |
| Net Debt Issuance | $154M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $244M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $54M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $795M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $800M |
| TOTAL LIABILITIES | $854M |
| Common Stock | $32.6K |
| Additional Paid-In Capital | $610M |
| Retained Earnings | -$52M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $559M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $559M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $795M |
| Net Debt | $787M |