| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $324.7K | $141.3K | — | 129.7% | — |
| Op. Income | -$2M | -$603.0K | — | -176.8% | — |
| Gross Margin | -2.3% | 14.0% | — | -16.3pp | — |
| Net Margin | -1390.1% | -387.9% | — | -1002.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.40 | $-0.05 | — | -698.4% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | -$559.5K | — | -159.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $324.7K |
| Cost of Revenue | $332.2K |
| GROSS PROFIT | -$7.4K |
| R&D Expenses | $740.5K |
| Selling & Marketing | $282.3K |
| General & Administrative | $638.6K |
| SG&A Expenses | $920.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $19.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $6.2K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $6.2K |
| Stock-Based Compensation | $24.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $86.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$8.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $301 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7.9K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $910.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $910.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $114.6K |
| Inventory | $394.2K |
| Other Current Assets | $99.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $526.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $101.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $628.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $184.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $214.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $72.1K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | -$29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$311.6K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$311.6K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $419.5K |
| Net Debt | -$4M |