| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $724.4K | — | $762.4K | — | -5.0% |
| Op. Income | -$987.4K | — | -$1M | — | 25.2% |
| Gross Margin | 35.8% | — | -11.3% | — | 47.2pp |
| Net Margin | -85.0% | — | -254.4% | — | 169.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | — | $-0.33 | — | 69.7% |
| Free Cash Flow | -$991.5K | — | -$830.0K | — | -19.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $724.4K |
| Cost of Revenue | $464.7K |
| GROSS PROFIT | $259.7K |
| R&D Expenses | $603.7K |
| Selling & Marketing | $168.7K |
| General & Administrative | $474.7K |
| SG&A Expenses | $643.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$987.4K |
| Interest Income | $115.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $372.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$615.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$615.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$615.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$615.4K |
| D&A | $17.6K |
| EBIT | -$987.4K |
| EBITDA | -$969.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$615.4K |
| Depreciation & Amortization | $17.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$402.4K |
| Change in Working Capital | $14.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$985.9K |
| Capital Expenditure | -$5.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5.6K |
| Net Debt Issuance | $281.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $628.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $910.6K |
| FREE CASH FLOW | -$991.5K |
| Net Change in Cash | -$80.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69.3K |
| Inventory | $351.4K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $474.4K |
| PP&E (Net) | $58.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58.3K |
| TOTAL ASSETS | $532.7K |
| Account Payables | $37.1K |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $32.7K |
| Other Current Liabilities | $390.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $1.9K |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $532.7K |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $7M |