| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $5M | $2M | 195.8% | 708.8% |
| Op. Income | $1M | -$773.0K | -$812.0K | 258.0% | 250.4% |
| Gross Margin | 58.5% | 36.2% | 22.0% | 22.2pp | 36.5pp |
| Net Margin | 6.9% | -18.9% | -42.8% | 25.9pp | 49.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.60 | $-0.84 | $-0.70 | 171.2% | 186.0% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$8M | $169.0K | -43.5% | -7093.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $115.0K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $87.0K |
| Interest Expense | $251.0K |
| Other Income/Expenses | -$164.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $621.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $115.0K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $87.0K |
| Interest Expense | $251.0K |
| Other Income/Expenses | -$164.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $621.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $621.0K |
| Stock-Based Compensation | $428.0K |
| Deferred Income Tax | $2.0K |
| Other Non-Cash Items | $2.0K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $100.0K |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $41M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $26M |