| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $106M | — | $101M | — | 5.1% |
| Op. Income | -$15M | — | $3M | — | -554.6% |
| Gross Margin | 14.4% | — | 33.2% | — | -18.8pp |
| Net Margin | -7.0% | — | 0.9% | — | -7.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.20 | — | $0.14 | — | -957.1% |
| Free Cash Flow | -$87M | — | $48M | — | -281.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $91M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $509.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $121M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $86M |
| Interest Expense | $42M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$11M |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | -$99M |
| OPERATING CASH FLOW | -$86M |
| Capital Expenditure | -$797.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $146M |
| NET CASH FROM INVESTING | $175M |
| Net Debt Issuance | -$23M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$994.0K |
| Other Financing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$48M |
| FREE CASH FLOW | -$87M |
| Net Change in Cash | $42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $87M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $989M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $989M |
| Long-Term Debt | $457M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $475M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $124.0K |
| Additional Paid-In Capital | $73M |
| Retained Earnings | $135M |
| Treasury Stock | -$94M |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $115M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $115M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $457M |
| Net Debt | $400M |