| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $110M | $112M | — | -1.8% | — |
| Op. Income | $17M | $9M | — | 82.6% | — |
| Gross Margin | 61.2% | 64.6% | — | -3.4pp | — |
| Net Margin | 20.5% | -6.2% | — | 26.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $-0.07 | — | 414.3% | — |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | — | -1.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | -$22M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | -$36.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $129M |
| Inventory | $100M |
| Other Current Assets | $62M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $303M |
| PP&E (Net) | $115M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $31M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $168M |
| TOTAL ASSETS | $471M |
| Account Payables | $95M |
| Short-Term Debt | $83M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $219M |
| Long-Term Debt | $171M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $262M |
| TOTAL LIABILITIES | $482M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $378M |
| Retained Earnings | -$402M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$10M |
| Minority Interest | -$940.0K |
| TOTAL EQUITY | -$11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $471M |
| Total Debt | $254M |
| Net Debt | $227M |