| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$34M | -$37M | -$33M | 7.5% | -3.0% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -1075.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $-0.46 | $-0.45 | 6.5% | 4.4% |
| Free Cash Flow | -$27M | -$23M | -$26M | -16.8% | -4.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$34M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$32M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $405.0K |
| EBIT | -$34M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | -$3M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$862.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$63.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$32M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$148.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$131.0K |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $142M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $156M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $41M |
| TOTAL ASSETS | $197M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $41M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $711M |
| Retained Earnings | -$555M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $167.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $156M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $156M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $197M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | $7M |