| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $20M | $28M | 45.1% | 1.0% |
| Op. Income | $2M | -$18M | -$1M | 112.1% | 269.7% |
| Gross Margin | 23.9% | -68.3% | 10.9% | 92.2pp | 13.0pp |
| Net Margin | 0.8% | -96.0% | -15.6% | 96.8pp | 16.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-2.46 | $-0.58 | 101.1% | 104.7% |
| Free Cash Flow | -$8M | $10M | -$95.0K | -183.0% | -8766.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $617.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $617.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $208.0K |
| Income Tax Expense | -$37.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $221.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $221.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $221.0K |
| D&A | $76.0K |
| EBIT | $825.0K |
| EBITDA | $901.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $617.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $617.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $208.0K |
| Income Tax Expense | -$37.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $221.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $221.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $221.0K |
| D&A | $76.0K |
| EBIT | $825.0K |
| EBITDA | $901.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $221.0K |
| Depreciation & Amortization | $76.0K |
| Stock-Based Compensation | $245.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$297.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$7.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$59M |
| Sales/Maturities of Investments | $48M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $617.0K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $148M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $241M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $166M |
| TOTAL ASSETS | $239M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $97M |
| TOTAL LIABILITIES | $186M |
| Common Stock | $86M |
| Additional Paid-In Capital | $86M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$363.0K |
| Other Equity | -$86M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $239M |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | $17M |