| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $23M | — | 20.6% | — |
| Op. Income | $3M | -$174.0K | — | 1993.1% | — |
| Gross Margin | 29.0% | 18.1% | — | 10.9pp | — |
| Net Margin | -1.9% | -8.9% | — | 7.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.27 | — | 75.0% | — |
| Free Cash Flow | $2M | $3M | — | -27.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $143.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $143.0K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$623.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$513.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$513.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$513.0K |
| D&A | $105.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$959.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$513.0K |
| Depreciation & Amortization | $105.0K |
| Stock-Based Compensation | $205.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$470.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$117.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$65M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$220.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $220.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $65M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $133M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $148M |
| TOTAL ASSETS | $200M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $50.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $124M |
| Common Stock | $80M |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | -$80M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $76M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $76M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $200M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $584.0K |