| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | — | — | — | — |
| Op. Income | $397.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 37.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | 2.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $428.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $397.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $428.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $397.0K |
| Income Tax Expense | -$16.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $413.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $413.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $413.0K |
| D&A | $248.0K |
| EBIT | $825.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $428.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $397.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $428.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $397.0K |
| Income Tax Expense | -$16.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $413.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $413.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $413.0K |
| D&A | $248.0K |
| EBIT | $825.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $413.0K |
| Depreciation & Amortization | $248.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$31.0K |
| Other Non-Cash Items | -$783.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$54.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$37M |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$791.0K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$480.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $2M |