| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$2M | -$691.0K | -$132.0K | -195.1% | -1444.7% |
| EPS (Diluted) | $-1353.00 | $-684.00 | $-870.00 | -97.8% | -55.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$215.0K | 11.1% | -740.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $1.0K |
| GROSS PROFIT | -$1.0K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1.4K |
| EPS Diluted | -$1.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1.0K |
| Stock-Based Compensation | $164.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $103.0K |
| Change in Working Capital | -$21.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$13.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$446.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $4M |