| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | — | $83M | — | 18.2% |
| Op. Income | -$23M | — | -$1M | — | -1836.9% |
| Gross Margin | 95.0% | — | 94.2% | — | 0.8pp |
| Net Margin | -24.4% | — | -1.5% | — | -22.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | — | $-0.01 | — | -1796.6% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $6M | — | -27.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $108M |
| Operating Expenses | $116M |
| Cost & Expenses | $121M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $50.6K |
| Other Income/Expenses | -$50.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $486.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$27.3K |
| Other Non-Cash Items | $27M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$36.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36.0K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$444.2K |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $489.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $552.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $107M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | -$15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $44M |
| Common Stock | $108.0K |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $63M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $63M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $107M |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | $16M |