| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.6B | $4.6B | $4.4B | 0.6% | 5.2% |
| Op. Income | $508M | $441M | $206M | 15.3% | 146.3% |
| Gross Margin | 14.9% | 15.2% | 7.9% | -0.3pp | 7.0pp |
| Net Margin | 7.6% | 7.2% | 2.8% | 0.5pp | 4.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.47 | $1.37 | $0.51 | 7.3% | 188.2% |
| Free Cash Flow | $547M | $614M | $165M | -10.8% | 232.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.6B |
| Cost of Revenue | $3.9B |
| GROSS PROFIT | $684M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $145M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $176M |
| Cost & Expenses | $4.1B |
| OPERATING INCOME | $508M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $42M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | $482M |
| Income Tax Expense | $132M |
| Net Income from Continuing Ops | $350M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $350M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $350M |
| D&A | $110M |
| EBIT | $523M |
| EBITDA | $634M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.6B |
| Cost of Revenue | $3.9B |
| GROSS PROFIT | $684M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $145M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $176M |
| Cost & Expenses | $4.1B |
| OPERATING INCOME | $508M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $42M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | $482M |
| Income Tax Expense | $132M |
| Net Income from Continuing Ops | $350M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $350M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $350M |
| D&A | $110M |
| EBIT | $523M |
| EBITDA | $634M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $350M |
| Depreciation & Amortization | $110M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $36M |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | $139M |
| OPERATING CASH FLOW | $651M |
| Capital Expenditure | -$104M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$99M |
| Net Debt Issuance | -$776.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$792.0K |
| FREE CASH FLOW | $547M |
| Net Change in Cash | $550M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.9B |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $1.1B |
| Inventory | $1.8B |
| Other Current Assets | $253M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.1B |
| PP&E (Net) | $3.4B |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $862M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $30M |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.6B |
| TOTAL ASSETS | $10.7B |
| Account Payables | $1.3B |
| Short-Term Debt | $546.0K |
| Deferred Revenue | $85M |
| Other Current Liabilities | $517M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.6B |
| Long-Term Debt | $3.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $472M |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.5B |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | $2.9B |
| Treasury Stock | -$545M |
| Accum. Other Comp. Income | -$164M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.2B |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $4.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.7B |
| Total Debt | $3.5B |
| Net Debt | $1.6B |