| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $48M | $65M | -19.8% | -40.2% |
| Op. Income | -$4M | -$503.5K | $11M | -760.6% | -140.8% |
| Gross Margin | 32.4% | 26.6% | 34.8% | 5.8pp | -2.5pp |
| Net Margin | -10.6% | -1.7% | 14.0% | -8.9pp | -24.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.01 | $0.07 | -300.0% | -157.1% |
| Free Cash Flow | -$1M | $9M | $46M | -115.4% | -103.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Expense | $320.4K |
| Other Income/Expenses | -$490.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$721.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$147.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $466.2K |
| Other Non-Cash Items | $614.7K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $721.2K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$821.6K |
| Common Stock Repurchased | -$291.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $915.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$971.1K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $67M |
| Other Current Assets | $500.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $129M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $91M |
| Intangible Assets | $132M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $289M |
| TOTAL ASSETS | $418M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $43M |
| Common Stock | $117.9K |
| Additional Paid-In Capital | $391M |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | -$290.9K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $375M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $375M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $418M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | -$12M |