| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | $61M | $61M | -20.5% | -20.8% |
| Op. Income | -$503.5K | $5M | $14M | -109.9% | -103.5% |
| Gross Margin | 26.6% | 29.8% | 43.0% | -3.3pp | -16.4pp |
| Net Margin | -1.7% | 5.4% | 23.1% | -7.0pp | -24.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.02 | $0.11 | -150.0% | -109.1% |
| Free Cash Flow | $9M | -$52.4K | -$65M | 17967.9% | 114.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | -$503.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $97.3K |
| Other Income/Expenses | -$92.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$595.7K |
| Income Tax Expense | $207.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$803.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$803.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$498.4K |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$803.5K |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $316.3K |
| Other Non-Cash Items | $409.2K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$969.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $498.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $69M |
| Other Current Assets | $500.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $133M |
| PP&E (Net) | $56M |
| Goodwill | $91M |
| Intangible Assets | $135M |
| Long-Term Investments | $500.0K |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $292M |
| TOTAL ASSETS | $424M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $178.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $47M |
| Common Stock | $117.3K |
| Additional Paid-In Capital | $388M |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $378M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $378M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $424M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | -$14M |