| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$43.7K | — | -$25.6K | — | -70.3% |
| EPS (Diluted) | $0.44 | — | $-0.19 | — | 331.6% |
| Free Cash Flow | -$82.5K | — | -$15.6K | — | -430.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $43.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43.7K |
| Cost & Expenses | $43.7K |
| OPERATING INCOME | -$43.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $136.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $92.7K |
| Income Tax Expense | $800 |
| Net Income from Continuing Ops | $91.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91.9K |
| D&A | $136.3K |
| EBIT | $92.7K |
| EBITDA | $92.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $91.9K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$126.4K |
| Change in Working Capital | -$48.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$82.5K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $92.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $83.0K |
| FREE CASH FLOW | -$82.5K |
| Net Change in Cash | $500 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $500 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $500 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $500 |
| Account Payables | $2.4K |
| Short-Term Debt | $92.9K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $103.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $103.5K |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $230.0K |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $65.4K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$103.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$103.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $500 |
| Total Debt | $90.0K |
| Net Debt | $89.5K |