| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $126M | $125M | -28.7% | -28.3% |
| Op. Income | -$1M | $18M | $21M | -105.9% | -105.0% |
| Gross Margin | 51.6% | 52.5% | 54.0% | -0.9pp | -2.4pp |
| Net Margin | 15.9% | 15.8% | 18.3% | 0.2pp | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | $0.34 | $0.40 | -26.5% | -37.5% |
| Free Cash Flow | $10M | $19M | $18M | -47.3% | -44.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $91M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$12M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $705.0K |
| Other Non-Cash Items | -$483.0K |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$47M |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$59M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $248M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $163M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $512M |
| PP&E (Net) | $164M |
| Goodwill | $92M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $28M |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $308M |
| TOTAL ASSETS | $820M |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $68M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $754M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $752M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $752M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $820M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$64M |