| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $173M | $177M | $151M | -2.3% | 14.6% |
| Op. Income | $44M | $46M | $28M | -2.8% | 59.8% |
| Gross Margin | 54.0% | 51.9% | 49.1% | 2.1pp | 4.9pp |
| Net Margin | 23.6% | 23.8% | 18.1% | -0.2pp | 5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.66 | $0.69 | $0.45 | -4.3% | 46.7% |
| Free Cash Flow | $30M | $48M | $12M | -36.7% | 162.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $128M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $101.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $128M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $101.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$172M |
| Sales/Maturities of Investments | $84M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$105M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$38M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$47M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | -$104M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $158M |
| Short-Term Investments | $372M |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $99M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $687M |
| PP&E (Net) | $180M |
| Goodwill | $92M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $328M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $72M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $102M |
| Common Stock | $28.0K |
| Additional Paid-In Capital | $162M |
| Retained Earnings | $753M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $912M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $912M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$158M |