| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $106M | $92M | $123M | 15.8% | -13.8% |
| Op. Income | $2M | $470.0K | $13M | 316.6% | -84.5% |
| Gross Margin | 53.2% | 52.1% | 51.0% | 1.1pp | 2.2pp |
| Net Margin | 4.6% | 4.3% | 12.0% | 0.3pp | -7.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $0.07 | $0.26 | 23.0% | -67.3% |
| Free Cash Flow | $13M | $12M | $3M | 16.5% | 341.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $298.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $298.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$250.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $31M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$891.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $240M |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $170M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $500M |
| PP&E (Net) | $154M |
| Goodwill | $92M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $305M |
| TOTAL ASSETS | $805M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $74M |
| Common Stock | $22.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $734M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $731M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $731M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $805M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$50M |