| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | $1.4B | — | 8.2% | — |
| Op. Income | $97M | $69M | — | 41.8% | — |
| Gross Margin | 21.1% | 21.3% | — | -0.3pp | — |
| Net Margin | 11.2% | 37.1% | — | -26.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $2.72 | $8.40 | — | -67.6% | — |
| Free Cash Flow | $11M | -$9M | — | 229.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $321M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $224M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $224M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $97M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $76M |
| Other Income/Expenses | $110M |
| INCOME BEFORE TAX | $208M |
| Income Tax Expense | $35M |
| Net Income from Continuing Ops | $173M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $170M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $170M |
| D&A | $94M |
| EBIT | $295M |
| EBITDA | $389M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $321M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $224M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $224M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $97M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $76M |
| Other Income/Expenses | $110M |
| INCOME BEFORE TAX | $208M |
| Income Tax Expense | $35M |
| Net Income from Continuing Ops | $173M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $170M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $170M |
| D&A | $94M |
| EBIT | $295M |
| EBITDA | $389M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $170M |
| Depreciation & Amortization | $94M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $12M |
| Other Non-Cash Items | -$170M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | $76M |
| Capital Expenditure | -$65M |
| Acquisitions (Net) | -$24M |
| Purchases of Investments | -$700.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $400.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$89M |
| Net Debt Issuance | -$63M |
| Common Stock Repurchased | -$146M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$300.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$210M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$226M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $264M |
| Short-Term Investments | $483M |
| Net Receivables | $551M |
| Inventory | $525M |
| Other Current Assets | $350M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $1.7B |
| Goodwill | $4.4B |
| Intangible Assets | $2.8B |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $317M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.3B |
| TOTAL ASSETS | $11.6B |
| Account Payables | $401M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $356M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $758M |
| Long-Term Debt | $6.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $707M |
| Other Non-Current Liabilities | $351M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.8B |
| Common Stock | $900.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.7B |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | -$2.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$117M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.4B |
| Minority Interest | $317M |
| TOTAL EQUITY | $3.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11.6B |
| Total Debt | $6.0B |
| Net Debt | $5.8B |