| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | $1.6B | $1.4B | 3.4% | 14.9% |
| Op. Income | $152M | $151M | $69M | 0.7% | 121.0% |
| Gross Margin | 24.1% | 24.2% | 21.3% | -0.1pp | 2.8pp |
| Net Margin | 3.3% | 5.9% | 37.1% | -2.5pp | -33.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.92 | $1.52 | $8.40 | -39.5% | -89.0% |
| Free Cash Flow | $19M | $46M | -$9M | -57.8% | 323.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $391M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $239M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $239M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $152M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $64M |
| Other Income/Expenses | -$77M |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $94M |
| EBIT | $138M |
| EBITDA | $233M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $391M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $239M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $239M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $152M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $64M |
| Other Income/Expenses | -$77M |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $94M |
| EBIT | $138M |
| EBITDA | $233M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $54M |
| Depreciation & Amortization | $94M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$20M |
| Other Non-Cash Items | $26M |
| Change in Working Capital | -$55M |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$81M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$500.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$81M |
| Net Debt Issuance | -$44M |
| Common Stock Repurchased | -$62M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$133M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | -$114M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $491M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $576M |
| Inventory | $594M |
| Other Current Assets | $358M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $4.4B |
| Intangible Assets | $2.7B |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $675M |
| Other Non-Current Assets | -$395M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.2B |
| TOTAL ASSETS | $11.3B |
| Account Payables | $403M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $376M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $780M |
| Long-Term Debt | $5.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $675M |
| Other Non-Current Liabilities | $231M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.5B |
| Common Stock | $900.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.8B |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$2.4B |
| Accum. Other Comp. Income | -$114M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.5B |
| Minority Interest | $322M |
| TOTAL EQUITY | $3.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11.3B |
| Total Debt | $5.8B |
| Net Debt | $5.3B |