| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $608.5K | — | $2M | — | -59.9% |
| Op. Income | -$10M | — | -$5M | — | -93.8% |
| Gross Margin | -33.5% | — | 46.7% | — | -80.1pp |
| Net Margin | -1616.1% | — | -334.6% | — | -1281.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.73 | — | $-0.88 | — | -96.6% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | -$8M | — | -44.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $608.5K |
| Cost of Revenue | $812.2K |
| GROSS PROFIT | -$203.6K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $542.6K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $131.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$446.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $0 |
| Income Tax Expense | -$2.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$194 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $235.9K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $235.9K |
| Stock-Based Compensation | $378.2K |
| Deferred Income Tax | $4.7K |
| Other Non-Cash Items | $596.6K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$149.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $318.3K |
| Other Investing Activities | $705.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | $874.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $200.4K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $333.0K |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $225.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $815.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $815.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $35M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |