| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $263M | — | $226M | — | 16.3% |
| Op. Income | $26M | — | $28M | — | -4.4% |
| Gross Margin | 69.4% | — | 63.0% | — | 6.4pp |
| Net Margin | -9.5% | — | 6.4% | — | -15.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | — | $0.22 | — | -268.2% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | $2M | — | -406.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $263M |
| Cost of Revenue | $81M |
| GROSS PROFIT | $183M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $156M |
| Cost & Expenses | $237M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$55M |
| INCOME BEFORE TAX | -$28M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $15M |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $51M |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $855M |
| Short-Term Investments | $18M |
| Net Receivables | $100M |
| Inventory | $198M |
| Other Current Assets | $70M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $506M |
| Goodwill | $40M |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $683M |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $89M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $213M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$691M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $700.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $459M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $459M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $402M |