| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $4M | — | 11.6% | — |
| Op. Income | -$704.2K | -$405.3K | — | -73.7% | — |
| Gross Margin | 30.1% | 33.9% | — | -3.8pp | — |
| Net Margin | -15.7% | -10.7% | — | -5.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.08 | — | -69.7% | — |
| Free Cash Flow | -$247.1K | -$1M | — | 82.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $221.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$704.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $54.6K |
| Other Income/Expenses | -$54.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$758.8K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$758.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$758.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$758.8K |
| D&A | $52.7K |
| EBIT | -$704.2K |
| EBITDA | -$651.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$758.8K |
| Depreciation & Amortization | $52.7K |
| Stock-Based Compensation | $382.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4.4K |
| Change in Working Capital | $199.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$119.8K |
| Capital Expenditure | -$127.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$127.3K |
| Net Debt Issuance | -$139.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$136.3K |
| FREE CASH FLOW | -$247.1K |
| Net Change in Cash | -$383.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $987.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $756.8K |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $283.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $513.3K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $60.7K |
| Additional Paid-In Capital | $61M |
| Retained Earnings | -$49M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |