| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $4M | — | -12.3% |
| Op. Income | -$404.1K | — | -$542.6K | — | 25.5% |
| Gross Margin | 41.9% | — | 45.2% | — | -3.3pp |
| Net Margin | -21.4% | — | -28.1% | — | 6.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.95 | — | $-2.92 | — | 33.2% |
| Free Cash Flow | $10.6K | — | -$532.7K | — | 102.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $529.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$20.8K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$404.1K |
| Interest Income | $901 |
| Interest Expense | $256.7K |
| Other Income/Expenses | -$255.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$660.0K |
| Income Tax Expense | $912 |
| Net Income from Continuing Ops | -$660.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$660.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$660.9K |
| D&A | $79.0K |
| EBIT | -$403.2K |
| EBITDA | -$324.2K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$660.9K |
| Depreciation & Amortization | $79.0K |
| Stock-Based Compensation | $14.3K |
| Deferred Income Tax | -$20.8K |
| Other Non-Cash Items | $336.8K |
| Change in Working Capital | $303.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $52.3K |
| Capital Expenditure | -$41.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $20.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $10.6K |
| Net Change in Cash | $31.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $416.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $505.2K |
| Inventory | $684.3K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $86.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $203.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $289.6K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $448.9K |
| Short-Term Debt | $720.8K |
| Deferred Revenue | $822.2K |
| Other Current Liabilities | $10.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $10.2K |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$164.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$164.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $720.8K |
| Net Debt | $304.8K |