| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $3M | — | 21.6% |
| Op. Income | -$542.6K | — | -$2M | — | 66.6% |
| Gross Margin | 45.2% | — | 27.3% | — | 17.9pp |
| Net Margin | -28.1% | — | -55.9% | — | 27.8pp |
| EPS (Diluted) | $-2.92 | — | $-4.78 | — | 38.9% |
| Free Cash Flow | -$532.7K | — | -$755.6K | — | 29.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $737.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$48.8K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$542.6K |
| Interest Income | $5.2K |
| Interest Expense | $453.8K |
| Other Income/Expenses | -$448.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$991.2K |
| Income Tax Expense | $912 |
| Net Income from Continuing Ops | -$992.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$992.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$992.1K |
| D&A | $62.2K |
| EBIT | -$537.4K |
| EBITDA | -$475.2K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$992.1K |
| Depreciation & Amortization | $62.2K |
| Stock-Based Compensation | $72.3K |
| Deferred Income Tax | -$57.5K |
| Other Non-Cash Items | $499.2K |
| Change in Working Capital | -$116.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$532.7K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $14.2K |
| Other Investing Activities | $17.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $31.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$532.7K |
| Net Change in Cash | -$501.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $384.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $511.8K |
| Inventory | $709.2K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $128.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $198.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $327.0K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $428.3K |
| Short-Term Debt | $464.1K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $96.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $10.2K |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $482.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $482.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $464.1K |
| Net Debt | $79.5K |