| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$23M | -$22M | -$20M | -6.1% | -13.4% |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | $-0.34 | $-0.02 | -20.6% | -1950.0% |
| Free Cash Flow | -$18M | -$18M | -$2M | -0.2% | -1043.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $32.0K |
| GROSS PROFIT | -$32.0K |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $32.0K |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $32.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$706.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$11.0K |
| Acquisitions (Net) | $30.0K |
| Purchases of Investments | -$31M |
| Sales/Maturities of Investments | $42M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $103.0K |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $98M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $145M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $248.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $153M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $643.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $548M |
| Retained Earnings | -$407M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $21.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $141M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $141M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $153M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$43M |