| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$85M | — | -$80M | — | -6.6% |
| EPS (Diluted) | $-1.14 | — | $-1.44 | — | 21.0% |
| Free Cash Flow | -$52M | — | -$57M | — | 8.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | -$85M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$75M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | -$59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$59M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$75M |
| EBITDA | -$74M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$59M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$997.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$51M |
| Capital Expenditure | -$655.0K |
| Acquisitions (Net) | $251.0K |
| Purchases of Investments | -$148M |
| Sales/Maturities of Investments | $202M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $53M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $313.0K |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $129M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $176M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $235.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $191M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $352.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $838.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$369M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $139.0K |
| Other Equity | $545M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $176M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $191M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$40M |