| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$5M | 5.1% | 26.0% |
| EPS (Diluted) | $-4.75 | $-4.75 | $-14.50 | 0.0% | 67.2% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$4M | -$3M | -183.5% | -301.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$1 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $76.8K |
| Other Income/Expenses | $41.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $63.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14.1K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $190.3K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $32.4K |
| Net Receivables | $76.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $23.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $403.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $825.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $825.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $98M |
| Retained Earnings | -$97M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$371.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $77.1K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $77.1K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |