| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35.6K | — | $66.6K | — | -46.6% |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | 14.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -4505.5% | — | -2799.0% | — | -1706.4pp |
| EPS (Diluted) | $-42.42 | — | $-54.67 | — | 22.4% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$2M | — | 15.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35.6K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $35.6K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $348.3K |
| SG&A Expenses | $348.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1.7K |
| Interest Expense | $1.7K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$1.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $36.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$42 |
| EPS Diluted | -$42 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $36.2K |
| Stock-Based Compensation | $51.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $74.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$914 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $66.6K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $65.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $815.6K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$560.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $233.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $41.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $151.0K |
| PP&E (Net) | $13.3K |
| Goodwill | -$1.2K |
| Intangible Assets | $68.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80.3K |
| TOTAL ASSETS | $231.3K |
| Account Payables | $312.6K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $74.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $386.8K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $386.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $386.8K |
| Common Stock | $18M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$155.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$155.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $231.3K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$26.1K |