| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66.6K | — | $900.3K | — | -92.6% |
| Op. Income | -$2M | — | -$3M | — | 25.2% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -2799.0% | — | -278.4% | — | -2520.6pp |
| EPS (Diluted) | $-54.68 | — | $-76.99 | — | 29.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$2M | — | -0.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66.6K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $66.6K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $392.2K |
| Other Expenses | $55.6K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $29.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $55.6K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$55 |
| EPS Diluted | -$55 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $55.6K |
| Stock-Based Compensation | $142.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$41.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$3.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$230.7K |
| Sales/Maturities of Investments | $607.3K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $373.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $481.8K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$853.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $82.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $153.6K |
| PP&E (Net) | $13.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $68.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $81.8K |
| TOTAL ASSETS | $235.4K |
| Account Payables | $356.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $393.6K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $393.6K |
| Common Stock | $19M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$158.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$158.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $235.4K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$26.5K |