| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $900.3K | — | $128.9K | — | 598.6% |
| Op. Income | -$3M | — | -$3M | — | 28.1% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -278.4% | — | -2704.7% | — | 2426.3pp |
| EPS (Diluted) | $-76.99 | — | $-109.54 | — | 29.7% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$3M | — | 41.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $900.3K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $900.3K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $875.5K |
| Other Expenses | $155.4K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $9.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10 |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $155.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$77 |
| EPS Diluted | -$77 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $155.4K |
| Stock-Based Compensation | $386.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $273.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$15.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$541.3K |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$481.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $355.4K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $596 |
| Short-Term Investments | $68 |
| Net Receivables | $33 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $829 |
| PP&E (Net) | $44 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $73 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$117 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $117 |
| TOTAL ASSETS | $946 |
| Account Payables | $354.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $354 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $354 |
| Common Stock | $18.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$21.8K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $592 |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $592 |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $0 |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$596 |