| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | — | $48M | — | 0.7% |
| Op. Income | $6M | — | $730.3K | — | 692.1% |
| Gross Margin | 25.8% | — | 11.7% | — | 14.2pp |
| Net Margin | 11.2% | — | 0.6% | — | 10.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | — | $0.01 | — | 1624.1% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $1M | — | 96.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $268.8K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $202.5K |
| Other Income/Expenses | -$158.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $219.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $268.8K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $202.5K |
| Other Income/Expenses | -$158.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $219.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $27.6K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $153.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$440.4K |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $427.6K |
| Other Current Assets | -$427.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $22M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $531.5K |
| Intangible Assets | $768.8K |
| Long-Term Investments | -$19.1K |
| Tax Assets | $19.1K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $29M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $437.9K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $655.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $924.1K |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $872.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $29M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $529.5K |