| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $481M | $468M | $318M | 2.7% | 51.3% |
| Op. Income | $30M | $57M | $24M | -46.7% | 23.0% |
| Gross Margin | 84.2% | 83.9% | 83.5% | 0.3pp | 0.7pp |
| Net Margin | 0.4% | 6.2% | 3.3% | -5.8pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.59 | $0.21 | -93.3% | -81.2% |
| Free Cash Flow | $4M | $25M | -$25M | -84.7% | 115.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $481M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $405M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $159M |
| SG&A Expenses | $159M |
| Other Expenses | $216M |
| Operating Expenses | $375M |
| Cost & Expenses | $451M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $48M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $481M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $405M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $159M |
| SG&A Expenses | $159M |
| Other Expenses | $216M |
| Operating Expenses | $375M |
| Cost & Expenses | $451M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $48M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $48M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $376.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $68M |
| Capital Expenditure | -$64M |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $368.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$738.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $306.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$394.0K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $108M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $45M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $234M |
| PP&E (Net) | $2.5B |
| Goodwill | $787M |
| Intangible Assets | $178M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $57M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $138M |
| Other Current Liabilities | $48M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $406M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $57M |
| Other Non-Current Liabilities | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $623.0K |
| Additional Paid-In Capital | $566M |
| Retained Earnings | $433M |
| Treasury Stock | -$638M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $361M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $361M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $2.9B |
| Net Debt | $2.8B |