| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $160M | $347M | $364M | -54.0% | -56.0% |
| Op. Income | -$61M | $38M | $58M | -263.3% | -206.3% |
| Gross Margin | 82.4% | 82.8% | 83.0% | -0.3pp | -0.6pp |
| Net Margin | -27.2% | 7.2% | 11.7% | -34.4pp | -38.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.37 | $0.80 | $1.13 | -271.3% | -221.2% |
| Free Cash Flow | -$38M | $16M | $18M | -340.4% | -307.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $58M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $135M |
| Operating Expenses | $193M |
| Cost & Expenses | $221M |
| OPERATING INCOME | -$61M |
| Interest Income | $22.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$68M |
| Income Tax Expense | -$24M |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44M |
| D&A | $35M |
| EBIT | -$62M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | -$389.0K |
| Deferred Income Tax | -$892.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$55M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $18.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$55M |
| Net Debt Issuance | $103M |
| Common Stock Repurchased | -$36.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $44.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $171M |
| FREE CASH FLOW | -$38M |
| Net Change in Cash | $132M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $157M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $35M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $230M |
| PP&E (Net) | $2.0B |
| Goodwill | $273M |
| Intangible Assets | $79M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $79M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $92M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $317M |
| Long-Term Debt | $735M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $20M |
| Other Non-Current Liabilities | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $496.0K |
| Additional Paid-In Capital | $411M |
| Retained Earnings | $390M |
| Treasury Stock | -$595M |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $193M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $193M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $1.9B |