| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $257M | — | $222M | — | 15.8% |
| Op. Income | $37M | — | $29M | — | 30.9% |
| Gross Margin | 24.9% | — | 24.6% | — | 0.3pp |
| Net Margin | 15.5% | — | 12.1% | — | 3.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.96 | — | $1.33 | — | 47.4% |
| Free Cash Flow | $31M | — | $33M | — | -4.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $257M |
| Cost of Revenue | $193M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $220M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $257M |
| Cost of Revenue | $193M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $220M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$899.0K |
| Other Non-Cash Items | $329.0K |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$124M |
| Sales/Maturities of Investments | $127M |
| Other Investing Activities | $896.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$645.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $31M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $90M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $266M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $322M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $58M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $140M |
| Retained Earnings | $119M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $264M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $264M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $322M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$119M |