| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $528M | — | $537M | — | -1.7% |
| Op. Income | $30M | — | $33M | — | -8.8% |
| Gross Margin | 95.5% | — | 94.0% | — | 1.5pp |
| Net Margin | 4.2% | — | 36.4% | — | -32.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.21 | — | $10.07 | — | -88.0% |
| Free Cash Flow | $126M | — | -$81M | — | 255.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $528M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $504M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $330M |
| SG&A Expenses | $356M |
| Other Expenses | $118M |
| Operating Expenses | $474M |
| Cost & Expenses | $498M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$3M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $528M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $504M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $330M |
| SG&A Expenses | $356M |
| Other Expenses | $118M |
| Operating Expenses | $474M |
| Cost & Expenses | $498M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$3M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $292.0K |
| Deferred Income Tax | $687.0K |
| Other Non-Cash Items | $60M |
| Change in Working Capital | $57M |
| OPERATING CASH FLOW | $135M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$86M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96M |
| Net Debt Issuance | $154M |
| Common Stock Repurchased | -$88M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $71M |
| FREE CASH FLOW | $126M |
| Net Change in Cash | $110M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $202M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $311M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $933M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $311M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $772M |
| Tax Assets | -$329M |
| Other Non-Current Assets | -$772M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $329M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$122M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $811M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $811M |
| Common Stock | $195.0K |
| Additional Paid-In Capital | $738M |
| Retained Earnings | $368M |
| Treasury Stock | -$194M |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $368M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $913M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $913M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $247M |
| Net Debt | $46M |