| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $898M | $854M | $763M | 5.2% | 17.7% |
| Op. Income | -$6M | -$21M | -$5M | 72.4% | -18.3% |
| Gross Margin | 79.1% | 78.3% | 77.6% | 0.8pp | 1.5pp |
| Net Margin | 3.4% | 1.0% | 0.9% | 2.4pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.01 | $0.01 | 251.2% | 348.0% |
| Free Cash Flow | $244M | $102M | $108M | 140.2% | 127.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $898M |
| Cost of Revenue | $187M |
| GROSS PROFIT | $711M |
| R&D Expenses | $327M |
| Selling & Marketing | $249M |
| General & Administrative | $141M |
| SG&A Expenses | $390M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $717M |
| Cost & Expenses | $904M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $36M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | -$758.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$495.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $208M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $248M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$385M |
| Sales/Maturities of Investments | $350M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$553M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$552M |
| FREE CASH FLOW | $244M |
| Net Change in Cash | -$341M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $1.4B |
| Net Receivables | $681M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $109M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.2B |
| PP&E (Net) | $126M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $112M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $259M |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $89M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $320M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $409M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $188M |
| TOTAL LIABILITIES | $597M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5.0B |
| Retained Earnings | -$2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $154M |
| Net Debt | -$881M |