| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $575M | $847M | $485M | -32.1% | 18.5% |
| Op. Income | -$4M | $179M | -$23M | -102.0% | 84.0% |
| Gross Margin | 74.6% | 83.3% | 72.5% | -8.7pp | 2.1pp |
| Net Margin | -0.9% | 20.6% | -4.5% | -21.6pp | 3.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.25 | $-0.03 | -103.2% | 76.8% |
| Free Cash Flow | $206M | $208M | $269M | -0.8% | -23.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $575M |
| Cost of Revenue | $146M |
| GROSS PROFIT | $429M |
| R&D Expenses | $196M |
| Selling & Marketing | $174M |
| General & Administrative | $63M |
| SG&A Expenses | $237M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $432M |
| Cost & Expenses | $579M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $712.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$488.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $73M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $135M |
| OPERATING CASH FLOW | $213M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$155M |
| Sales/Maturities of Investments | $211M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $49M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $206M |
| Net Change in Cash | $264M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.7B |
| Short-Term Investments | $994M |
| Net Receivables | $473M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $55M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.2B |
| PP&E (Net) | $277M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $60M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $351M |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $213M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $226M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $233M |
| TOTAL LIABILITIES | $459M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5.1B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $203M |
| Net Debt | -$1.5B |