| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | — | $1.1B | — | 48.1% |
| Op. Income | -$143M | — | -$1.4B | — | 89.7% |
| Gross Margin | 73.5% | — | 68.6% | — | 4.9pp |
| Net Margin | -7.6% | — | -119.1% | — | 111.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | — | $-3.24 | — | 93.2% |
| Free Cash Flow | $11M | — | -$33M | — | 134.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $449M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $606M |
| Selling & Marketing | $443M |
| General & Administrative | $337M |
| SG&A Expenses | $780M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.4B |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | -$143M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $635.0K |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$127M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$128M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$128M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$128M |
| D&A | $37M |
| EBIT | -$126M |
| EBITDA | -$89M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$128M |
| Depreciation & Amortization | $37M |
| Stock-Based Compensation | $321M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$212M |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.2B |
| Other Investing Activities | $316.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$57M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $77M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $667M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $564M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $225M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $252M |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $78M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $205M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $162M |
| TOTAL LIABILITIES | $367M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.6B |
| Retained Earnings | -$2.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $183M |
| Net Debt | -$484M |